SİYASET
Giriş Tarihi : 26-10-2023 21:56

Milletvekili Kurt; Deprem Bölgemize Tahsis Edilen Ödenek, Bütçemizin Yüzde 14,4'üne Denk Gelmektedir

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, 2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ve 2022 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifinin geneli ile Sayıştay raporları üzerinde görüşmeler sürüyor.

Milletvekili Kurt; Deprem Bölgemize Tahsis Edilen Ödenek, Bütçemizin Yüzde 14,4'üne Denk Gelmektedir

AK Parti Adıyaman Milletvekili Resul Kurt, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, 2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi görüşmelerinde yaptığı açıklamada “6 Şubat depremlerinde toplam 850 bin bağımsız alanın kullanılamaz hale geldiğini belirterek, bunun bazı Avrupa ülkelerinin toplu konut ve ticari alanlarından bile fazla olduğuna işaret etti. Milletvekili Kurt, "Başta memleketim ve seçim bölgem Adıyaman olmak üzere, deprem bölgesinde konut ve ticari binaların yapımı hızla devam ediyor. 2024 yılı bütçemizden afet konutlarının yapım giderlerinde kullanılmak üzere çok önemli bir ödenek tahsis edilmiştir. Deprem bölgemize tahsis edilen ödenek, bütçemizin yüzde 14,4'üne denk gelmektedir." şeklinde konuştu.

Yıl sonu itibarıyla istihdamdaki artışın 900 bini aşarak işsizliğin düşmesini öngördüklerini belirten Kurt, makro ekonomik ve finansal istikrarı güçlendirmeye yönelik çalışmalara devam ettiklerini anlattı.

Ücret ve maaşların asgari ücret kadar kısmından vergi alınmamasına yönelik düzenlemenin hayata geçmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Kurt, "Toplam 392,5 milyar liralık vergi, ücretli ve emekliden alınmayarak istisna edilmiştir." dedi.

AK Parti'li Kurt, ne kadar yüksek prim ödenirse emekli aylığının o kadar arttığına dikkati çekerek, "Bütün emekliler 7 bin 500 lira aylık alıyor gibi bir algı yaratılıyor. 30-40 bin lira emekli aylığı alan vatandaşımız olduğu gibi 20 bin lira, 10 bin lira alan da 7 bin 500 lira alan da var. Vatandaş ödediği prim üzerinden emekli aylığı alıyor." ifadelerini kullandı.

AdminAdmin