GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-07-2023 13:59   Güncelleme : 04-07-2023 14:13

Jeoloji Mühendisi Alsan; Bir Darbe de İmardan Yemeyelim!

Jeoloji Mühendisi-Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Emircan Ahmet Alsan, Deprem yönetmeliğine uygun, denetimin ön planda olduğu, uygun mühendislik yöntemleriyle önlemler alınmış binanın kaç katlı olacağının bir önemi yoktur.

Jeoloji Mühendisi Alsan; Bir Darbe de İmardan Yemeyelim!

Jeoloji Mühendisi-Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Emircan Ahmet Alsan, Bilindiği üzere 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli depremden sonra ilimiz Adıyaman'da imar planı iptal oldu ve şu an yenisi hazırlanıyor.

Yeni imar planında kat yüksekliklerinin düşürüleceği sesleri yükselirken 10 yıldır Adıyaman ve tüm ilçelerinde zemin etüdü çalışmaları yapmış ve gerçekleşen depremde yaptığı tüm binaları ayakta olan bir mühendis olarak şunları söylemek isterim.

Adıyaman İli genel olarak alüvyon ve yer altı su seviyesi yüzeye yaķın zemin üzerine kurulu bir kentimiz.

Zemin özellikleri bakımından genelde çakıllı kumlu kil yapısı hakim Kil oranı yüzde 20'nin üstünde olan zeminlerde SIVILAŞMA beklemiyoruz ki yüzyılın felaketinde Adıyaman il merkezinde zemin sıvılaşması nedeniyle yıkılan bina yok.

Bizim beklediğimiz bu zeminde yapılacak yapılarda OTURMA problemleridir ki senelerdir bu yapılarda oturma problemi nedeniyle duvarlarda çatlamaların önüne geçemeyiz.

Sıvılaşma probleminin olmadığı bu zeminde uygun mühendislik yöntemleriyle alabileceğimiz önlemlerle depreme dirençli gökdelenler dikmek bile mümkün.

Deprem sonrası birçok vatandaşımızı kaybettik. Hem canımızla hem malımızla imtihan edildik.

Kat yüksekliğinin düşürülmesi demek bu memlekette yaşayan birçok insanın maddi anlamda sıkıntıya girmesi demektir.

Yerinde dönüşümde çok varisli olan birçok arsada anlaşmazlıklar çıkması demektir.

Bütünüyle bir memleketin 56 evler örneğinde olduğu gibi yeniden ihya edilememesi demektir.

Deprem yönetmeliğine uygun, denetimin ön planda olduğu, uygun mühendislik yöntemleriyle önlemler alınmış binanın kaç katlı olacağının bir önemi yoktur.

Bu bağlamda Şehrimizin yöneticilerinden, karar vericilerinden istirhamımız yeni imar planında katları düşürerek insanımızın vebaline girmeyelim. Canıyla ve malıyla sınanan bu memleket bir darbe de imardan yemesin ”dedi

AdminAdmin